Výcucky ze čtiva
Obvious to you. Amazing to others. Everybody’s ideas seem obvious to them.
I’ll bet even John Coltrane or Richard Feynman felt that everything they were playing or saying was pretty obvious.
So maybe what’s obvious to me is amazing to someone else?
Hit songwriters often admit that their most successful hit song was one they thought was just stupid, even not worth recording.
We’re clearly bad judges of our own creations. We should just put them out there and let the world decide.
~ Derek Sivers: Hell Yeah or No
Tohle je tak zřejmý, až to člověk snadno přehlídne. ;-) Taky se ti stává, že mluvíš vo nějaký rutině a parťáci valej vočí nad genialitou tvýho workflow? To, co je pro nás samozřejmý, může bejt pro vostatní mega vobjev. K tomuhle poznání musíš buď dospět, anebo ti ho musí někdo naservírovat tak jasně jako Derek.
Pořád si myslíš, že tvý fígle zná každej? Zkus jich pár vyvenčit na sockách nebo v ňůsletru a po čase uvidíš, co na to vobecenstvo.
Marketing vysoce citlivejch Mám takový podezření, že hafo dobrejch copywriterů jsou HSP. Díky týhle výsadě se dokážou báječně vcítit do kliošů a jejich zákazníků. Vnímají takový detaily, kerý jsou pro zbytek človečenstva neviditelný. Bejt HSP je pro kopíka fuckt výsada. Jenže taky draze vykoupená. Psal jsem ti vo tom už ve třetím Milym a zlatym. No, a fčíl se vobjevil článek marketingový čarodějnice, ve kterým se dozvíš, jak dělat vosobní marketing, abys přitom coby HSP netrpěl.
V pracovních kolektivech HSP často dostávají nálepku netýmových hráčů. K práci potřebují klid, na poradách se málokdy zapojí do diskuse a nevyhledávají ani firemní akce a večírky.
Jedna cesta je samozřejmě pracovat sami. Ta druhá pečlivě si vybírat. Spolupracovníky, dodavatele i zákazníky. Obklopit se lidmi, kteří opravdu jedou na stejné vlně jako vy. Věnovat pozornost nastavení hranic a pravidel. A zvyknout si hned a otevřeně komunikovat o všem, co nesedí.
~ Madla Čevelová: Marketing vysoce citlivých
Kec jménem Rychle, levně, kvalitně Surely you’ve heard it before. The iron triangle of service: good, fast, cheap — pick two. You can never have all three, as the saying goes.
Cheap + Fast = low quality Good + Cheap = too slow Fast + Good = expensive
I have so many problems with this popular triangle of choice. It’s built on a foundation of fallacies. One of the choices is pointless, and another doesn’t even exist.
“Good” shouldn’t be optional.
~ Benek Lisefski: The Big Lie of “Good, Fast, Cheap”
Né že bych souhlasil se vším, co Benek v článku píše. Ale v jedný zásadní věci má recht. Ani v copy by neměla bejt kvalita záležitostí volby, ale samozřejmostí.
Za sebe ale dodávám, že cena se dá variovat třebas pomocí komplexnosti služeb (Kliente, chceš metadata, nebo si je uplácáš sám? Přeješ si předplatit nějaký kola úprav textu, když nevíš, jestli nebudou dokonalý hned napoprvý? Chceš poslat aji tipy na zlepšováky?). Vobšírnějc to rozebírám v kurzu Cenotovorba pro copywritery na volný noze.
Jo, a líbí se mi taky Benekův postoj k najímání fachmanů pro vlastní projekty:
When I look to hire other services, I always pick someone in the top half of my price quotes — because I know those are the ones who will deliver quality work. Anyone competing on price is sacrificing quality (and likely also speed), guaranteed. That’s the nature of a race to the bottom.
|